Wiadomości

Na „podwójnym gazie” traktorem przez wieś

Data publikacji 03.02.2016

Kompletnym zlekceważeniem przepisów i brakiem wyobraźni wykazał się zatrzymany przez pszczyńskich policjantów traktorzysta z Łąki. Mężczyzna wsiadł „za kółko” ciągnika kompletnie pijany i bez wymaganych uprawnień. Z prawie 3 promilami w organizmie jechał główną drogą przez wieś, w której mieszka. Naraził tym na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, lecz także innych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj po 18.00, w trakcie pełnionej służby na ul. Grottgera w Łące, mundurowi zatrzymali do kontroli kierowcę ursusa. Styl jego jazdy wskazywał na to, że mógł znajdować się w stanie nietrzeźwości. Przypuszczenia okazały się słuszne. Mężczyzna miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Nie miał za to przy sobie wymaganych dokumentów, tj: prawa jazdy, potwierdzenia ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego pojazdu, a nawet tablic rejestracyjnych traktora. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że 63- latek, kilka lat wcześniej, stracił swoje prawo jazdy za zabronione promile i aktualnie nie jest uprawniony do kierowania jakimkolwiek pojazdem mechanicznym. W najbliższym czasie o jego losie zadecyduje sąd. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości prawo przewiduje nawet do 2 lat więzienia.

Przypominamy!

W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). Wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Powrót na górę strony