Wiadomości

Pszczyńscy policjanci przy tworzeniu Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych

Data publikacji 08.10.2015

W tym roku, do prac nad tworzeniem Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych zaproszono przedstawiciela pszczyńskiej komendy policji. Grupie ekspertów, do której dołączył, wyznaczono przeprowadzenie analizy dotyczącej bezpieczeństwa publicznego i patologii społecznych. To pierwsze, tego typu zaproszenie do grona osób decydujących o wyznaczeniu głównych celów aktywności polityki społecznej.

Prace nad opracowaniem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w gminie Pszczyna rozpoczęły się w 2005 roku. Zadaniem strategii było zdiagnozowanie najważniejszych problemów społecznych oraz wyznaczenie ogólnych celów aktywności polityki społecznej na okres 5 lat. Za główny cel strategii uznano wówczas m.in.: umacnianie solidarności i więzi międzyludzkich, poprawę stanu zdrowia oraz bezpieczeństwa socjalnego i publicznego mieszkańców oraz zbudowanie zintegrowanego systemu pomocy społecznej

W tym roku do wpółtworzenia strategii zaproszono ekspertów z wyznaczonych dziedzin. Prace prowadzone są czteroetapowo w kilku grupach roboczych. Poruszane zagadnienia dotyczą głównie: rynku pracy, zatrudnienia, kształcenia dorosłych, edukacji i opieki nad dziećmi, mieszkalnictwa i transportu, wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych, kultury i spędzania wolnego czasu oraz bezpieczeństwa publicznego i patologii społecznych. Ten ostatni problem analizowany jest przez grupę osób, do której zaproszono również przedstawiciela pszczyńskiej komendy policji. W trakcie spotkań podjęto próbę wyznaczenia sposobów zapobiegania zjawiskom negatywnym oraz głównych kierunków profilaktyki w stosunku do występujących patologii społecznych i zjawisk negatywnych. Poruszono w szczególności problem eskalacji zjawiska uzależnień od hazardu, które pociąga za sobą inne patologie, takie jak na przykład: alkoholizm, przemoc w rodzinie, a w konsekwencji wzrost przestępczości objawiającej się wzrostem kradzieży, czy włamań. Nie pominięto także negatywnych skutków społecznych tego zjawiska skutkującego rozpadem rodziny, samobójstwami lub depresjami. Prace są w toku, kolejne, ostatnie już spotkanie zaplanowano na 28 października br.

 

  • foto:UM Pszczyna
  • foto:UM Pszczyna
  • foto:UM Pszczyna
Powrót na górę strony