Wiadomości

O doborze do służby w Policji w klasach mundurowych

Data publikacji 17.10.2014

Od czego rozpocząć starania o przyjęcie do służby w Policji, jakie są podstawowe wymogi formalne i jak przebiega sam proces rekrutacji mówiono dzisiaj na spotkaniu w pszczyńskich klasach mundurowych. Licealiści mogli dowiedzieć, gdzie szukać informacji na ten temat, czego mogą spodziewać się podczas postępowania kwalifikacyjnego i jakie mogą mieć oczekiwania wstępując w mundurowe szeregi.

Po pierwsze, uczniowie dowiedzieli się, że postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się w momencie złożenia wymaganych dokumentów. Tu, szefowa zespołu kadr i szkolenia pszczyńskiej komendy, pokrótce przedstawiła proces rekrutacji. Omówiła, co trzeba zrobić, aby służyć w Policji, jakie dokumenty należy złożyć i czego osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby powinna spodziewać się na egzaminach wstępnych. Pytana o wymogi, podkreśliła m.in konieczność posiadania polskiego obywatelstwa, nieposzlakowanej opinii, co najmniej średniego wykształcenia i odpowiedniej zdolności fizycznej i psychicznej. Omawiając te ostatnie oczekiwania względem kandydata przybliżyła przebieg samego postępowania kwalifikacyjnego, jego elementy, kryteria oceny i poziom. Przypomniała, że rekrutacja przewiduje: test wiedzy i sprawności fizycznej, badania psychologiczne, rozmowę kwalifikacyjną i komisję lekarską. Późniejszy proces postępowania zakłada również uzyskanie „poświadczenia bezpieczeństwa”, którego celem jest ustalenia, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych.

Obecna na spotkaniu policjantka podkreśliła, że jest to zawód dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego i czuć wyjątkowość swojej profesji. To służba dla ludzi z pasją. Wymagająca i dająca dużo w zamian.

Powrót na górę strony