„Bezpieczny Weekend”- Znicz 2018 - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie

Aktualności

„Bezpieczny Weekend”- Znicz 2018

Data publikacji 26.10.2018

Jak co roku przełom października i listopada to czas wytężonej pracy policjantów, szczególnie tych z drogówki. Rozpoczęto już przygotowania do akcji „Bezpieczny Weekend”- Znicz 2018 tak, aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich. O przebiegu akcji oraz zmianach w organizacji ruchu i utrudnieniach będziemy na bieżąco informować na naszych stronach.

Najbliższe dni to czas, w którym wielu z nas odwiedzi groby swoich najbliższych. Zadbajmy o to, aby był to bezpieczny okres. W ramach policyjnej akcji policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Szczególnie w pobliżu cmentarzy i dworców, gdzie ruch będzie bardzo duży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach. Po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Kierowcom, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, przypominamy, aby co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej.

Apelujemy też do pieszych, odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętajmy, że zmierzch jesienią zapada wcześniej i nie zapominajmy o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy do używania takich elementów również w mieście. Pamiętajmy, że po zmroku kierowca może dostrzec pieszego ubranego w np. ciemną kurtkę z odległości około 30 metrów, a z odblaskiem już przy 150 metrach. Ta pierwsza odległość to tyle, ile przejeżdża jadący z prawidłową prędkością samochód przez niewiele ponad sekundę. Jeśli natomiast pieszy ma na swojej odzieży ma elementy odblaskowe, kierowca może dostrzec go znacznie wcześniej. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo - bądźmy widoczni na drodze.

Dodatkowo...

Nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej czeka na okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej zadbajmy również o nasze mieszkania - czujne oko sąsiada jest najlepszym sposobem na odstraszenie złodzieja!

Pamiętajmy także...

- o sprawdzeniu, czy samochód został dokładnie zamknięty i zabezpieczony. Złodzieje coraz częściej wykorzystują nowoczesny sprzęt cyfrowy, który zagłusza sygnał centralnego zamka i alarmu, co powoduje, że samochód pozostaje otwarty;

- aby nie pozostawiać we wnętrzu pojazdu żadnych cennych rzeczy mogących zwrócić uwagę potencjalnego przestępcy;

- aby nie pozostawiać żadnych rzeczy osobistych bez nadzoru

w miarę możliwości korzystać ze środków komunikacji publicznej

- nie jeźdźić samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nich zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu drogowego. Należy zwracać uwagę na znaki drogowe.

- pamiętać, że polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych.

- parkować samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie należy być egoistą, i zadbać o to, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu

- osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy

- warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.